Skola, paskola ir grėblys

Žinau, esu senas. Taip pat žinau, kad seni žmonės mėgsta burbėti. Dar jie mėgsta sakyti, kad viską jau yra matę, patyrę, kad dalykai, net ir patys kvailiausi, kartojasi. Kad žmonės yra užmaršūs ir linkę daug kartų lipti ant grėblio.

Štai sėdžiu ir spoksau į telefoną. Telefonas paleidžia reklamą. Reklamuojamas mokėjimo apsas. Apsas kaip apsas – vardą girdėjau, bet jo naudoti priežasčių nemačiau. Apsas kaip apsas. Reklama kaip reklama.

Paskutinė filmuko frazė kerta žaibu ir atveria prisiminimų sandėliuką. Telefonas man sako maždaug taip: Tegul tuščia sąskaita jūsų nestabdo!

Kad jį kur galas. Kada aš tai girdėjau?

Maždaug prieš dešimt metų. Tuomet panašiai kalbėjo kiekvienas bankas. Kas buvo po to – galima pamatyti Lietuvos bankų asociacijos tinklapyje.

Lietuvoje išduotų paskolų kreivė lyg raketa šovė į viršų. Panašiai į viršų šovė ir lizingo rinka. Bankų klientų skaičius ėmė spėriai augti.

O kas buvo po to?

Po to buvo krizė. Ir minėtos kreivės taip pat žvaliai smigo žemyn. Dugną pasiekė maždaug 2010-2011 metais. Net bankų klientų skaičius smuko į 2006 m. lygį.

Kaip dabar pamenu – vieni sakė, kad kalti bankai, kurie paskolas dalino į kairę ir dešinę, palaikydami turtingos ateities iliuziją reklaminiais milijonais. Bankai gi atsišaudė: jūs – protingi žmonės, kurie turėtų galvoti savo galvomis. Jūs patys dėjote parašus ant sutarčių.

Kas buvo teisūs? Aišku, kad bankai.

Juk tu, kuris skaitai šitą eilutę, esi protingas žmogus. Turėtum suprasti, jog paskola yra tik dailesnis žodis, reiškiantis tą patį – SKOLĄ. Taip pat esi matęs daug filmų, kuriuose pikti žmonės skolų negrąžinantiems skolininkams nukapoja pirštus (čia švelnioji bausmės versija).

Vėliau irgi buvo neblogai.

Pamenu vieno banko TV laidą, kurios paskirtis buvo pamokyti piliečius teisingai valdyti savo finansus. Vienoje serijoje banko atstovė lankė šeimą, kurios pa-skolų sumos gerokai viršijo pajamas. Net barzdaskutei įsigyti toji šeima ėmė paskolą. Banko atstovė kalbėjo: jūs turite parduoti daiktus, kitaip bankrutuosite.

Šeima daiktų parduoti nenorėjo. Negalėjo išsirinkti, kurio jiems reikia mažiausiai. O aš tada, pamenu, galvojau – kodėl tie žmonės, kurie uždirba mažiau nei aš, turi geresnį televizorių?

2019 metai eina į pabaigą. Ir štai man vėl kažkas sako – TEGUL TUŠČIA SĄSKAITA TAVĘS NESTABO! Ar tikrai? Gal kažką ne taip supratau?

Atsidarau apso tinklapį. Žiū – pasirodo jį sukūrė mobiliojo ryšio operatoriai, kad piliečiai galėtų atsiskaityti ne kortele, ne grynaisiais, o apsu telefone. Meluoju. Appso tinklapyje šios informacijos neradau. Ją aptikau vieno operatoriaus svetainėje.

Puikus apsas. Patogus, šiuolaikiškas ir taip toliau.

„Tuščios sąskaitos nestabdymo“ planas – labai paprastas. Gali gauti iki 50 eurų skolą (tai aš taip sakau, appsas skolą vadina „atidėto mokėjimo paslauga su iki 50 eurų limitu“), kuri kitą mėnesį bus prikabinta prie tavo mobiliojo ryšio sąskaitos.

Pateikiamos kelios gyvenimiškos situacijos, kuriose ši paslauga gali būti naudinga.

Pavyzdžiui, jei laiku nenusipirksi bilieto į koncertą, jis gali pabrangti trigubai.

Žiūriu ir nesuprantu – gal aš vis tik gyvenu kitoje planetoje?

Mano sąskaita tuščia, o aš vis tiek perku bilietą į koncertą?

Fuck, bičiuli. Jei tavo sąskaita tuščia – tu neturėtum galvoti apie koncertą, restoraną ar apie tai, kad tau būtinai reikia naujos barzdaskutės.

Tu turėtum rimtai susirūpinti. Tu turėtum taupyti, o ne leisti. Tiesą pasakius, tu net neturi ką leisti – juk tavo sąskaita tuščia.

Galiu lažintis, kad kai mus ištiks nauja ekonominė krizė (čia ne konspiracija, o elementari šio pasaulio tiesa), finansų ekspertai ir vėl mums primins geležinę tiesą – jei nori ramiai gyventi, turėk sąskaitoje sumą, prilygstančią tavo pusmečio atlyginimui. O kol jos neturi – susilaikyk nuo koncertų, restoranų ir barzdaskučių. Įdomu, kodėl niekas taip neporina šiandien, kai krizės nėra nė kvapo ir atlyginimus daugmaž visi gauna? Kodėl šiandien niekas nesako – taupyk, o ne išlaidauk. Neimk paskolų. Pamiršk atidėtus mokėjimus. Nepirk. Nepirk. Nepirk.

Aš taip ir neradau žinių apie tai, kas nutinka, jei žmogus „nestabdo“, pasiima tą 50 eurų skolą, o kitą mėnesį ir vėl susiduria su tuščios sąskaitos dilema.

Bet juk aš protingas, ar ne? Galiu ir taip suprasti. Jei nesumokėsi kitą mėnesį – tavo išmanusis pavirs į aparatą, kuris nieko negali. Apso operatoriai turi žymiai geresnių argumentų skolas sumokėti nei bankai. Šiuolaikiniam žmogui neturėti mobiliojo ryšio yra maždaug tas pats, kas išeiti į miestą be batų. Sumokės, jie, sumokės. Net jei sąskaita ir vėl bus tuščia. Pasiskolins iš banko, draugų ar tėvų, bet vis tiek sumokės.

Taigi, bičiuli, pakartosiu dar kartą.

Jei jau nutiko taip, kad sąskaita tuščia – stabdyk.

Net jei žinai, kad kitą mėnesį sąskaita ir vėl užsipildys – stabdyk, kol ji papilnės.

Stabdyk viską, pamiršk pramogas ir malonumus. Nepirk nieko, be ko negali išgyventi šios dienos. Susitelk į tai, kas svarbiausia. Nepirk. Nepirk. Nepirk.

Stop.

>>

Skelbta: Facebook, 2019  m. spalio 17 d.

Nuotrauka iš pexels.com

Nori skaityti toliau?